Jak prodat nemovitost?

Existuje více variant jak nemovitost prodat. Vím které to jsou

Rizika spojená s prodejem nemovitostí:

  • Prodej nemovitosti pod cenou
  • Dlouhá doba prodeje, která  ovlivní cenu
  • Chyby ve smlouvách, které budou stát peníze
  • Zbytečně strávený čas nad věcmi, které nebyly potřeba
  • Špatně zvolená zodpovědná osoba za prodej

Předtím, než dáte nemovitost do inzerce realitní kanceláři, více realitním kancelářím nebo si začnete nemovitost prodávat sami, je třeba si uvědomit, že každá tato varianta má svá rizika.

Vaše nejčastější dotazy ohledně nemovitostí

Kolik mne bude stát zprostředkování prodeje přes realitní kancelář?

Provizi realitní kanceláři platí prodávající nebo kupující dle domluvy. Výše provize se pohybuje dle kupní ceny v rozmezí 3-7 % (minimálně 35 000 Kč). Náklady spojené s prodejem Vaší nemovitosti (právní servis včetně advokátní úschovy, práce a čas makléře, propagace nemovitosti, atd...) jsou již zahrnuty v provizi.

Jaká částka se na daň z nabytí se platí finančnímu úřadu po prodeji?

Platí se daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% ze základu daně, přičemž základ daně je kupní cena nebo 75% z odhadní nebo směnné ceny dle vyšší z nich. Poplatníkem daně může být převodce nebo nabyvatel. 

Jaká je nejkratší možná doba převodu nemovitosti na katastru?

Minimální doba pro převod nemovitosti na katastru nemovitostí je 20 dnů. Během těchto dvaceti dnů běží ochranná lhůta, po kterou nesmí katastrální úřad povolit vklad vlastnického práva.

Kdy vzniká makléři nárok na provizi?

Nárok na provizi vzniká makléři v momentě, kdy podepíšete kupní smlouvu s kupujícím nalezeným RK. Makléř je tedy maximálně motivovaný Vaši nemovitost prodat, aby vydělal peníze Vám i sobě.

Budu něco platit RK, když moji nemovitost po dobu trvání smlouvy neprodá?

Vždy je potřeba si přečíst podmínky zprostředkovatelské smlouvy. Tyto podmínky se mohou u různých RK lišit. Naše realitní kancelář si nenárokuje  náhradu nákladů spojených s naší činností,  ty jsou již zahrnuty v provizi.

Pokud bude mít zájem o koupi mé nemovitosti klient z konkurenční RK, mohu mu nemovitost prodat, i když jsem uzavřel výhradní smlouvu s jinou RK?

Ano, slušný realitní makléř chodí do spolupráce s ostatními realitními makléři a rozdělí se s nimi o provizi, takže o klienta Vás nepřipraví. Bohužel se najdou i tací, kteří do spolupráce nechodí, vždy je třeba se informovat u konkrétního makléře.

Uvažoval(a) jsem nad prodejem nemovitosti na vlastní pěst. Proč bych se měl(a) rozhodnout pro prodej nemovitosti přes RK?

Běžný člověk nemovitost prodává 1-3 krát za život, makléř zprostředkuje desítky prodejů nemovitostí za rok. Dobrý makléř prodá Vaši nemovitost za vyšší cenu, než byste si ji byli schopni prodat bez RK. Cena se bude blížit nebo rovnat tržní ceně nebo dokonce díky speciálnímu zájmu bude vyšší než tržní cena nemovitosti. Hlavním důvodem, proč si tedy vybrat makléře je, aby Vám vydělal peníze, které díky práci makléře, RK a advokátní či notářské kanceláři bezpečně přistanou na Vašem účtu.

Máte jakýkoliv jiný dotaz, který zde nebyl zodpovězen? Kontaktujte mě

Položit dotaz ZDE.

Odeslat

Stáhněte si ZDARMA E-BOOK, dočtete se jakých chyb se vyvarovat při prodeji nemovitosti

E-BOOK

7 chyb, kterých se vyvarovat při prodeji nemovitosti

Zdarma vám zašlu E-BOOK, který Vám pomůže prodat Vaši nemovitost za nejvyšší cenu v nejlepším čase pro Vás.

Najdete zde například informace o tom:

  • Jakou strategii si prodávající může při prodeji zvolit
  • Jaká situace nastane, když si budete nemovitost prodávat sami
  • Jak rozhoduje prezentace nemovitosti o ceně, kterou dostanete z prodeje

E-BOOK